Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Aktualizacja 2021: Inżynierowie od kartek świątecznych

Czy inżynierowie są kreatywni? Co origami ma wspólnego ze świętami? Jak matowy jest matowy papier? Oto nasze przemyślenia z sześciu lat projektowania świątecznych kartek.

Kartka świąteczna inProjects – nasza wyzywająca tradycja

Mogłoby się wydawać, że w firmach takich, jak nasza, gdzie pracują głównie inżynierowie, skupieni na zadaniach technicznych, sprawy takie jak kartki świąteczne dla naszych partnerów i klientów załatwiamy po linii najmniejszego oporu. Jest wręcz przeciwnie. inProjectsowa kartka świąteczna to coroczne wyzwanie kreatywne i punkt firmowego honoru.

Ale może zacznijmy od początku… Historia inProjectsowych kartek świątecznych sięga roku 2015 i zaczęła się zupełnie zwyczajnie, ale z roku na rok rozkręcamy się, co raz bardziej.

Kartka świąteczna 2015

To przykład typowej kartki świątecznej. Jest o wiele lepsza niż kartki wysyłane emailem (bo takie też otrzymujemy) ale nie zwraca na siebie szczególnej uwagi. Wszystkie projekty podobały się nam tak bardzo, że nie zdołaliśmy wybrać jednej. Do klientów wysyłaliśmy je zatem losowo.

Kartki świąteczne 2015

Kartka świąteczna 2016

W roku 2016 chcieliśmy, aby inProjectsowa kartka świąteczna w jakiś sposób nawiązywała do jednej z naszych usług. Z pomocą przyszła nam codzienna praca projektantów. Postanowiliśmy wykorzystać prawdziwą mapę projektową, na którą nanieśliśmy przyłącza do sieci układające się w kształt choinki (oczywiście nie rekomendujemy takiego podejścia do projektowania prawdziwych sieci 😉 ). Aby w pełni wykorzystać wybrany motyw przygotowaliśmy życzenia w formie pieczątki, która nawiązywała do prawdziwych pieczęci, którymi stemplowane są dokumenty projektowe.

inpro_christmascard_2016
Jako tło kartki wykorzystaliśmy fragment prawdziwej mapy projektowej
inpro_christmascard2_2016
Życzenia w formie pieczęci urzędowej były kolejnym odwołaniem do codzienności projektantów

Wielu naszych klientów, szczególnie z branży telekomunikacyjnej doceniało nawiązanie do suchej komunikacji z administracją publiczną 🙂

Kartka świąteczna 2017

W 2017 chcieliśmy pójść z kartkami o krok dalej i zaskoczyć w jakiś sposób adresatów. Bardzo typowo dla nas – zaczęło się od pomysłu, który według pomysłodawcy miał nie przejść pierwszej fali krytyki.

A jakbyśmy zrobili kartkę orgiami?

Przyznaje, kiedy usłyszałam pomysł Wojtka, pomyślałam, że chyba urwał się z choinki. Co wspólnego z świętami ma japońska sztuka składania papieru? No nic. Jednak był to najlepszy z pomysłów, które mieliśmy, postanowiliśmy spróbować. Połączenie kartki, motywu świątecznego i origami okazało się dużo bardziej podstępne, niż zakładaliśmy. Już na samym początku odrzuciliśmy pomysł, aby do składania wykorzystać samą kartkę. Jej papier byłby za gruby i nie mielibyśmy, gdzie umieścić instrukcji składania. Dalej było tylko trudniej: wybór odpowiedniej ozdoby do złożenia, projekt nadruku, stworzenie instrukcji odwzorowującej kolejne kroki składania. W ciągu miesiąca wydrukowałam i złożyłam dziesiątki prototypowych mikołajów, ale na szczęście końcowy efekt zrekompensował cały trud włożony w projekt. Mieliśmy nasze kartki w koncepcji Zaprojektuj i wybuduj*.

Wizualizacja kartki z roku 2017

 

Tak wyglądało złożone mikołajowe origami
Okazało się, że mikołaje mogą być również świetną dekoracją choinkową

Kartka świąteczna 2018

Po kartce origami poprzeczka była wysoko. Zależało nam, aby i w tym roku adresaci naszych kartek musieli się wykazać odrobiną zaangażowania. Pomysł na tegoroczną kartkę znowu pojawił się niespodziewanie, w trakcie porannego mycia zębów, po wielodniowym braku weny u całego zespołu.

I zrobimy taką kartkę-kolorowankę, że będą numerki i numerkom będą odpowiadały kolory i z tych kolorów, jak się pokoloruje to wyjdzie święty Mikołaj i do zestawu dołączymy kredki.

Wytłumaczenie mojej koncepcji to nie była bułka z masłem, ale kiedy już się udało, pomysł został przyjęty bez większego marudzenia. Przez wszystkich, poza grafikiem. I chwała mu za to! Za jego namową porzuciliśmy pomysł kolorowanki z numerkami i instrukcją kolorowania, na rzecz uproszczonego projektu. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na prosto narysowany obrazek, do pokolorowania którego nie potrzeba instrukcji. Potrzebny jest jednak odpowiedni papier – matowy. Wydawać by się mogło, że wydruk na takim papierze to sprawa najnormalniejsza na świecie. Otóż nie, bo mat, matowi nie równy i nie zawsze jest tak matowy, jak trzeba. Do kartek dorzuciliśmy brandowane kredki i voila!

Wizualizacja tegorocznej karki
Do kartki dołączone były kredki
Kreatywność naszych adresatów nie ma granic 🙂

Mimo chwili grozy i pędzącego czasu, kartki udało nam się wysłać i mamy nadzieję, że już kolorowe, zdobią Wasze biura lub domy.

Kartka świąteczna 2019

Pomysł na kartkę 2019 był gotowy już rok wcześniej, tak więc nie mieliśmy wątpliwości, co do tego, że kartkę będziemy mieć gotową już na koniec listopada. Potem to już tylko leżenie, pachnienie i czekanie na wysyłkę. Oh! Jak bardzo się pomyliliśmy! Produkcję kartek-puzzli rozpoczęliśmy jeszcze w sierpniu, od zlecenia ilustracji, którą planowaliśmy nadrukować na puzzlach. Ale kto mógł przewidzieć, że rysunkowe wizerunki Zarządu będą takim wyzwaniem… Ja wcale nie mam takiej brody. A czemu ja się chowam za bałwanem? Przecież, ja jestem wyższy od Jurka. I tak nam zeszło… Do listopada 😉 Gdyby na tym się skończyło, wciąż bylibyśmy na czas. A potem popsuła się maszyna od wytłaczania puzzli i było, jak co roku… Nerwowo do momentu, kiedy ostatnia paczucha z kartką nie wyruszyła w drogę.

Kartka świąteczna 2019 w formie puzzli.

Kartka świąteczna 2020

A w tym roku? W tym zdążyliśmy. Część kartek jest już u Was, część jeszcze w drodze, dlatego nie możemy zdradzić, co wymyśliliśmy w 2020. Powiemy tylko, że mamy nadzieję, że docenicie nasze doskonałe poczucie humoru i kartka uruchomi w Waszych domach niepohamowaną karuzelę śmiechu 😉

Jak wygląda tegoroczna kartka jeszcze Wam nie zdradzimy, ale do jej pakowania musieliśmy założyć linię produkcyjną 😉

Aktualizacja 20.12 2021

W 2020 firmowa kartka oprócz bycia kartką, była również planszą do gry. Nasza linia produkcyjna, którą widzicie na zdjęciu powyżej została zorganizowana do stworzenia kartkowych zestawów składających się z: kartki-planszy, zestawu kart z zadaniami, pionków, kostek. Wszystko zapakowane w gustowne, świąteczne pudełeczko. Był to, jak do tej pory, nasz najbardziej złożony i skomplikowany projekt. Jego geneza? Typowa. Głupi pomysł rzucony na forum, które uwielbia realizować głupie pomysły. Ponieważ zależało nam na tym, żeby gra była naprawdę grywalna, w procesie tworzenia musieliśmy uwzględnić prototypowanie oraz testy. Poświęciliśmy się i przeprowadziliśmy je osobiście 😉

Tak sprawdzaliśmy czy nasza kartko-plansza nadaje się do grania – testowanie prototypu.

A jak z czasem? Udało się kartki wysłać szybciej, niż na ostatnią chwilę. To zasługa Przemka, który powstrzymał mnie przed nie do końca przemyślanym pomysłem samodzielnego składania blisko 200 zestawów i powołał super wydajną linię produkcyjną.

Tak wyglądał gotowy zestaw kartko-gry 🙂

Kartka świąteczna 2021

To już 7. rok naszych firmowych kartek. Czy siódemka była dla nas szczęśliwa? Myślę, że tak. Kartki powinny być już całe i zdrowe u większości adresatek i adresatów. Mamy nadzieję, że udało nam się wywołać efekt zaskoczenia, ale nie zawały 😉 Jak wygląda tegoroczna kartka? Tego powiedzieć nie mogę. Wciąż są osoby, które jeszcze czekają na swoją przesyłkę. Małą podpowiedzią niech będzie poniższe zdjęcie.

Lekcja dykcji i byliśmy gotowi!

O czym warto pamiętać przy realizacji kartki świątecznej?

Te cztery lata kartkowych przygotowań pozwoliły nam wyciągnąć kilka wniosków, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić:

  • Wyrwanie się ze standardowego schematu powoduje, że odbiorcy reagują bardzo pozytywnie, przesyłają efekty swojej zabawy kartkami, chwalą pomysły przy spotkaniach i przede wszystkim – lepiej nas pamiętają.
  • Jeżeli jest koniec października i uważasz, że masz jeszcze mnóstwo czasu na przygotowanie projektu to grubo się mylisz. Lepiej warto pomyśleć o kartkach wcześniej.
  • Papier, na którym drukujesz kartki najlepiej wybieraj osobiście. Szczególnie, jeżeli decydujesz się na papier, który nie jest typowy. Pojedź, dotknij. W innym wypadku matowy papier może okazać się nie tak bardzo matowy, jak przypuszczałeś.
  • Zrób próbny wydruk, nawet na biurowej drukarce. Na papierze może się okazać, że Twój projekt wygląda zupełnie inaczej, niż w Twojej wyobraźni.
  • Posłuchaj swojego grafika (pozdrawiamy Dominik!). Chociaż czasem może Ci się wydawać, że jest Grinchem i chce zniszczyć Twój #christmasspirit, to pamiętaj, ma on zdecydowanie większe doświadczenie w przekuwaniu pomysłów w konkretne realizacje. Czasem jego jedno ale może uchronić Cię przed katastrofą.
  • No i przede wszystkim – spróbuj zrobić coś inaczej niż zwykle. Może się okazać, że ten najgłupszy pomysł, to najlepszy 😉

My wyciągając, wnioski z lat poprzednich, zaczynamy już myśleć nad kartką na 2019. Wyjątkowo, mamy już nawet pewien pomysł, ale czas pokaże, czy go zrealizujemy.

Aktualizacja 18.12.2020: Nasz pomysł z 2019 – puzzle,  został zrealizowany 🙂

Mamy nadzieję, że nasze kartki są dla Was miłym dodatkiem, do tego wyjątkowego czasu.

Wszystkim naszym współpracownikom, partnerom, klientom raz jeszcze składamy najlepsze życzenia świąteczne.

Wesołych Świąt!

*Zaprojektuj i wybuduj to popularny w branży telekomunikacyjnej sposób formułowania założeń do przetargów i konkursów, których przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie np. sieci światłowodowej

Wróć do listy wszystkich aktualności