Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Konkursy FERC i KPO – dobrze wykorzystaj czas w blokach startowych

Znamy już szczegóły konkursów FERC i KPO na pozyskanie środków na likwidację białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu. We wpisie dzielimy się tym, co można zrobić, aby zoptymalizować proces przygotowania koncepcji konkursowych.

Na start największego w historii, dofinansowania na inwestycje szerokopasmowe czekaliśmy wyjątkowo długo, ale CPPC sprawiło operatorom spóźniony prezent z okazji Dnia Dziecka i 2 czerwca opublikowała informacje o konkursach FERC i KPO. Same konkursy rozpoczną się 1 lipca, a nabór wniosków potrwa miesiąc. Czasu jest więc niewiele, tym bardziej warto zoptymalizować proces przygotowywania wniosków konkursowych i zacząć działać już teraz.

W ciągu najbliższych (niecałych) 2 miesięcy operatorzy i ich przedstawiciele odpowiedzialni za inwestycje, staną przed ogromnym wyzwaniem określania kosztów i zasięgów, jakie pozwolą im wygrać konkursy na dofinansowanie. Czasu jest niewiele i warto go dobrze wykorzystać.

Modelowanie opłacalności

Teraz, kiedy operatorzy mają już wszystkie dane:

  • punkty adresowe,
  • obszary konkursowe,
  • informacje o zakładanym przez CPPC poziomie kosztów budowy

pozostaje „tylko” przygotowanie projektów przebiegu sieci i wniosków konkursowych. Trudność w całym tym procesie polega wybraniu tego najlepszego przebiegu. Najlepszego, czyli najbardziej opłacalnego dla operatora i dającego największe szanse na wygranie konkursu na danym obszarze.

Istnieje matematyczna granica opłacalności budowy sieci do niektórych miejscowości, czy peryferyjnych adresów. Wielu z nas widzi ją intuicyjnie, już przy pierwszym rzucie oka na mapę punktów konkursowych udostępnioną przez CPPC (wizualizacja własna). Co innego jednak intuicyjnie „widzieć”, a co innego w dużej skali wypracować  twardy kompromis między bilansem zysków, a ryzykiem przegranej w konkursie.

Niespełna dwa miesiące to czas, w którym zainteresowani muszą zadeklarować adresy i koszt ich podłączenia. Kopanie, zaciągnie czy podwieszanie, stanowią strategiczną część kosztów inwestycyjnych, ale to nie wszystko. Bez faktycznego narysowania tras sieci magistralnych i dosyłowych, bez policzenia złączy i włókien w kablach nie ma mowy o dobrym planowaniu.

Jeszcze kilka lat temu robiliśmy to „z grubego palca” z ręcznie rysowanymi sieciami lub z sercem oddanym w zaufaniu pojedynczym specjalistom, z niedoskonałymi półautomatami do estymacji.Ilość danych, składowych, ilość pracy ręcznej i kreatywnej ufności w nieoczekiwane… wprawiała w odrętwienie i niewątpliwie wpłynęła na ilość modnej patyny we włosach inwestorów.

Ilość danych, składowych, ilość pracy ręcznej i kreatywnej ufności w nieoczekiwane… wprawiała w odrętwienie i niewątpliwie wpłynęła na ilość modnej patyny we włosach inwestorów.

Mamy rok 2023, GPT4 i narzędzia takie jak fibersim.io

Symulowanie szczegółowych przebiegów sieci i szukanie optimów kosztowych w obecnej rundzie dofinansowań trudno sobie wyobrazić bez wsparcia zaawansowanych platform obliczeniowych. My na potrzeby KPO i FERC – stworzyliśmy. fibersim.io. Platforma pozwalająca samodzielnie konfigurować i zlecać symulacje przebiegu sieci światłowodowych dla wybranych obszarów. Wynikiem takiej symulacji jest szczegółowy model sieci oraz prognoza kosztów. Proces opiera się o indywidualne kryteria i dane operatora i jest to jedyny wysiłek jaki trzeba podjąć, by otrzymać gotowy wsad do wniosku o dofinansowanie.

Platforma powstała na fundamencie naszego ponad 15-letniego doświadczenia w obszarze projektowania, kosztorysowania i budowania sieci telekomunikacyjnych. To projekt rozwijany od pierwszych konkursów POPC 1.1.

Więcej o ewolucji procesu modelowania sieci i kosztów, opracowywania dokumentacji konkursowej oraz podwalinach fibersim.io można przeczytać w naszych artykułach z poprzednich lat: tutajtutaj i tutaj (także pod marką Provado).

Kluczowym momentem tworzenia systemu była realizacja projektu platformy inTELi dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To doświadczenie, zapewniło nam unikalną umiejętność i możliwość integracji danych z platform udostępnianych przez instytucje publiczne. Pisaliśmy o tym tutaj i tutaj.

Lata współpracy z operatorami, inżynieria telekomunikacyjna i programistyczna

Tworząc fibersim.io staraliśmy się wziąć pod uwagę realne wyzwania, z którymi mierzą się operatorzy w trakcie projektowania przebiegu sieci. Jednym z najważniejszych założeń, jakie postawiliśmy sobie projektując rozwiązanie, było uwzględnienie w symulacjach wykorzystania sieci istniejących oraz optymalizacja przebiegów i kosztorysów. Zadbaliśmy również o zachowanie tajemnicy przedsiębiorstwa związanych z zakładanymi kosztami poszczególnych elementów inwestycji.

Dane i parametry ustalane z operatorem są importowane do systemu. Przy wykorzystaniu wydajnej serwerowni w Technoparku w Szczecinie i pod nadzorem inżynierów z zakresu budownictwa i programowania, obliczany i generowany jest kompletny model sieci.

Efektem symulacji dla każdego zadanego obszaru jest projekt w formacie QGIS z symulowanym przebiegiem sieci oraz edytowalny plik XLS, który umożliwia budowanie własnych kosztorysów na podstawie naszej prognozy.

 

Więcej o Platformie fibersim.io przeczytacie na dedykowanej stronie produktu. Chętnie odpowiemy na pytania i doradzimy, jak wykorzystać fibersim.io w procesie przygotowywania wniosków konkursowych FERC i KPO. Zapraszamy do kontaktu na fibersim@inprojects.pl

Wróć do listy wszystkich aktualności