Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Kto wystartuje w 3. konkursie POPC 1.1?

Trzy miesiące pozostały na złożenie wniosków w 3. naborze POPC 1.1. Wciąż jednak niewiele wiadomo, o planach operatorów dotyczących startu w (najprawdopodobniej) ostatnim konkursie.

Trzy miesiące do końca

Termin złożenia wniosków w 3. konkursie POPC 1.1 powoli się zbliża. Operatorzy zainteresowani pozyskaniem dofinansowania na budowę sieci szerokopasmowej mają niespełna trzy miesiące na złożenie niezbędnej dokumentacji projektowej (wnioski składać można do 20 kwietnia 2018 r.).

Punkty teleadresowe do przyłączenia w 3. konkursie POPC 1.1
Wizualizacja zagęszczenia punktów teleadresowych na obszarach konkursowych 3. naboru POPC 1.1.  Łącznie około 850 tysięcy gospodarstw domowych.

Mimo, że konkurs ogłoszony został 10 listopada 2017 roku, od tamtej pory pojawiało się niewiele oficjalnych informacji ze strony CPPC. Dopiero 17 stycznia pojawiły się istotne aktualizacje dokumentacji konkursowej, w tym m.in. aktualizacja katalogu wydatków kwalifikowalnych – tu warto wspomnieć o zwiększeniu limitu (z 5 do 10%) na IRU, którego koszty ponadto będą kwalifikowały się do dofinansowania nie tylko w okresie realizacji projektu, ale także w okresie trwałości i w okresie późniejszym. Innych znaczących zmian niestety nie ma.

CPPC podpowie, jak złożyć wniosek

Dla potencjalnych wnioskodawców CPPC organizuje bezpłatne warsztaty, które odbędą się 6 lutego w siedzibie CPPC na ulicy Spokojnej w Warszawie. W agendzie spotkania oprócz wystąpień dotyczących dokumentacji konkursowej znajduje się również blok poświęcony pożyczce szerokopasmowej (pisaliśmy o niej TUTAJ). W czasie jego trwania przedstawiciel Alior Banku ma przekazać pierwsze wnioski z wdrażania tej formy finansowania projektów oraz informacje o planowanych zmianach. Ze szczegółową agendą warsztatów można zapoznać się TUTAJ.

Co w branży piszczy

Branża ISP (do tej pory zajęta zapewne tzw. “zamykaniem roku”) w ostatnich tygodniach znacząco zwiększyła zainteresowanie konkursem, co obserwujemy na podstawie ilości zapytań o nasze usługi. Zapewne wszyscy zdają sobie sprawę, że to ostatni konkurs POPC tego typu i nawet jeżeli jakieś obszary pozostaną bez inwestora, to zamiast następnych edycji zostanie zastosowany mechanizm rund, o czym pisaliśmy TUTAJ. O oferty proszą operatorzy komunikujący potencjalne przystąpienie do konkursu w ramach wszystkich 33 obszarów trzeciego konkursu. O konkretnych firmach nie możemy mówić ze względu na poufność, ale co nieco wiemy na temat planów Inei…

Apetyt Inei

O planach Inei na udział w 3. konkursie POPC 1.1 wiemy więcej, dzięki wywiadowi, którego branżowemu portalowi Telko.in udzielił prezes zarządu spółki – Janusz Kosiński. Inea będąca świetnie znana mieszkańcom Wielkopolski planuje rozbudowę swojej infrastruktury, wykorzystując w tym celu fundusze unijne. Wiąże się to z wyjściem operatora poza dotychczasowy obszar działań. Aktualny nabór POPC 1.1 nie obejmuje terenów w Wielkopolsce, a mimo tego prezes Inei wyraził jednoznaczne zainteresowanie udziałem w 3. konkursie. Wg. prezesa Kosińskiego czynnikiem, który nie będzie miał bezpośredniego wpływu na decyzję operatora, jest odległość wybranych obszarów od Wielkopolski, a decyzja o złożeniu wniosków na konkretne obszary będzie wynikała wyłącznie z opłacalności inwestycji.

Kosiński zapytany o możliwości finansowe Inei związane ze złożeniem wniosków na wszystkie 33 dotowane obszary, zaznacza, że spółka mogłaby przyjąć takie obciążenie, ale należy jednak zakładać, że Inea planuje również dobudowywanie infrastruktury na obszarach sąsiadujących z tymi, na które uzyskała dofinansowanie w ramach 2. konkursu POPC 1.1. Łącznie przyłączyć do sieci ma 160 tysięcy punktów adresowych.

Atrakcyjna Lubelszczyzna

Również działania na Lubelszczyźnie nie wydają się już kompletnym znakiem zapytania. Tematowi przyjrzał się Marek Jaślan. Województwo lubelskie jest jednym z najważniejszych terenów 3. konkursu (12 z 33 obszarów konkursowych). Pochłania ponad ⅓ dofinansowania zaplanowanego w tej edycji konkursu. W poprzednim naborze nie znalazł się żaden inwestor zainteresowany pozyskaniem dotacji na budowę infrastruktury na tym obszarze. Według informacji z CPPC oraz Oddziału Rozwoju Wojewódzkiej Sieci Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego zainteresowani pozyskaniem dofinansowania na te obszary są lokalni operatorzy: Derkom, Vikom, czy też Liquid Systems z Międzyrzecza Podlaskiego.

Swoich planów na razie nie zdradzają więksi operatorzy, np. Orange, które boryka się z próbą wyłonienia wykonawców na budowę sieci na obszarach, na których zwyciężył w poprzednim naborze.

Punkty teleadresowe do przyłączenia w 3. konkursie POPC 1.1 na terenie Lubelszczyzny
Wizualizacja zagęszczenia punktów teleadresowych do przyłączenia w 3. konkursie POPC 1.1 na terenie Lubelszczyzny.

 

Ostatnie tango bez rund?

Trzeci konkurs POPC 1.1 budzi wiele pytań. Przede wszystkim o to, jak rozłoży się zainteresowanie przedsiębiorców poszczególnymi obszarami oraz czy do gry przystąpią operatorzy sieci LTE, którzy mogą znacząco zmienić układ sił. W naszej opinii nie będzie potrzebne uruchomienie mechanizmu rund, bo zgodnie z zapowiedzią Wandy Buk będzie to ostatnie tango, do którego zamierza przystąpić cała licząca się branża telekomunikacyjna w Polsce.

Wróć do listy wszystkich aktualności