Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Podłączamy Wielkopolskę – Inea i 2. POPC 1.1

Konkursy POPC 1.1 znacząco wpływają na branżę telekomunikacyjną, a więc i na naszą pracę. W czasie projektowania pukamy do setek drzwi. Od woli i świadomości mieszkańców często zależy ostateczny kształt i zasięg sieci. O tym, gdzie pukaliśmy, i o czym rozmawialiśmy możecie przeczytać w krótkim wpisie.

Podłączamy Wielkopolskę – Inea i 2. POPC 1.1

Wyniki 2 konkursu POPC 1.1 poznaliśmy już w czerwcu 2017 roku O czym pisaliśmy tutaj. Jak jego rozstrzygnięcie kształtuje naszą pracę w ciągu ostatnich miesięcy? I co, tak w ogóle, mamy z tym wspólnego?

Inea – kilka słów o inwestorze

INEA S.A to wiodący operator sieci telekomunikacyjnej w województwie wielkopolskim, który w ramach 2 konkursu POPC 1.1 zobowiązał się podłączyć ponad 200 tys. gospodarstw domowych. Sporo prawda? Więcej informacji o działaniach Inei w ramach POPC 1.1 dostępnych na stronie operatora.

Szczegółowa mapa obszaru wygranego przez Inea S.A w 2. konkursie POPC 1.1
Szczegółowa mapa obszaru 3.4.30.61.62, na który przyznano dofinansowanie.

Co łączy nasz zespół z INEA S.A i jakie jest nasze zadanie?

Projektowaniem sporej części dofinansowanego obszaru dla INEA S.A zajmuje się nie kto inny, jak nasz zespół. Ponieważ nie ma takiego zadania, którego byśmy się nie podjęli, to na naszych barkach spoczęło zaprojektowanie blisko 350 km infrastruktury telekomunikacyjnej. Zapewni ona dostęp do szybkiego internetu światłowodowego 12044 abonentom indywidualnym oraz 23 jednostkom oświatowym

A to wszystko w niespełna 2 lata.
I jeżeli te liczby nie robią na Was wrażenia, to uwierzcie nam na słowo, zrealizowanie tego projektu, to nie lada wyzwanie.  Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a zapewnienie mieszkańcom wielkopolski dostępu do usług szerokopasmowych, jest w obecnym czasie naszym priorytetem.

No dobrze, a czym jest szybki internet światłowodowy i co może nam zapewnić?

Często słyszymy sformułowanie „światłowód to przyszłość”. Tak naprawdę, to nie przyszłość, ale teraźniejszość. Dostępność usług świadczonych z użyciem infrastruktury światłowodowej ciągle wzrasta i zastępuję tą opierającą się o kable miedziane. Światłowód od kabla miedzianego różni się sposobem wykonania. Do wytwarzania przewodów światłowodowych używane są włókna szklane oraz tworzywa sztuczne, umożliwiające wykorzystanie światła jako nośnika informacji.

Kable światłowodowe generują niskie koszty utrzymania, dlatego chętnie wykorzystywane są w telefonii. Nie zapominajmy jednak, że światłowód również daje możliwość korzystania z internetu, telewizji w najwyższej jakości, serwisów streamingowych, systemów inteligentnego sterowania domem oraz łatwe i szybkie pobieranie filmów, seriali czy muzyki.

Zalety światłowodu to:

  • stabilne i szybkie połączenie z internetem;
  • wyższa jakość dostarczanych usług;
  • odporność na zakłócenia;
  • bardzo długa żywotność technologii

Gdzie projektujemy sieci światłowodowe?

Obszary objęte dofinansowaniem, dla których wykonujemy projekty:

  • miasto Poznań;
  • powiat poznański;
  • powiat średzki;
  • powiat śremski;
Obszary wygrane przez Inea S.A w 2. konkursie POPC 1.1
Powiaty w woj. Wielkopolskim, w których projektujemy.

W tych rejonach możecie nas spotkać w trakcie wykonywania pomiarów, wizji lokalnych. Z mieszkańcami tych okolic kontaktujemy się również w sprawie podłączenia działek do sieci.

Ile kosztuje przyłączenie do sieci światłowodowej realizowanej w ramach POPC 1.1?

Większości zainteresowanych zapewne nasuwa się pytanie Jaki jest koszt podłączenia gospodarstwa domowego do sieci światłowodowej? Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu zaskoczeniem, ponieważ przyłączenie do sieci światłowodowej budowanej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest bezpłatne.

Jak to w ogóle możliwe? Przecież jeszcze nikt nic nie dostał za darmo. Możliwe. Zasady konkursu są proste, każdy dom jednorodzinny objęty dofinansowaniem, dostaje przyłącze zaprojektowane do granicy działki. Może z niego skorzystać od razu na etapie budowy albo zostawić je na przyszłość. Jednak zdecydowanie największe i najlepsze możliwości mają budynki wielorodzinne. Założenia obejmują wykonanie przyłącza bezpośrednio do obiektu. Wystarczy podpisać prostą zgodę na udostępnienie nieruchomości.

Kilka słów na koniec

Śmiało mogę stwierdzić, że projekt realizowany z INEA S.A, to jeden z najtrudniejszych projektów, z jakim zmierzyliśmy się jako firma, jako zespół i jako ludzie. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz wiemy, że wykonaliśmy kawał naprawdę dobrej roboty.

Nie da się zaprzeczyć, że nasz świat nieprzerwanie prze naprzód. Dlatego, Wielkopolsko korzystaj z możliwości jakie daje Ci technologia światłowodowa. Nie opieraj się teraźniejszości i bierz z niej to co najlepsze.

Wróć do listy wszystkich aktualności