Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Proces cyfryzacji w rozwoju MŚP

Według fundacji Warsaw Enterprise Institute (WEI) proces cyfryzacji nie dotyczy wielu polskich małych i średnich przedsiębiorstw. W swoim raporcie wskazuje przyczyny i skutki takiego stanu.

Czemu małym i średnim przedsiębiorstwom trudno się rozwijać?

8 sierpnia fundacja Warsaw Enterprise Institute opublikowała raport „Niebezpieczny status quo. Dlaczego małe firmy nie rosną?”. Wskazuje w nim kilka przyczyn, które powodują trudności w rozwijaniu się małych i średnich przedsiębiorstw. Jedną z nich jest fakt, że zachodzący właśnie proces cyfryzacji nie dotyczy wielu z nich. MŚP wytwarzają 60% PKB, tak więc sprawne funkcjonowanie tych przedsiębiorstw jest istotne dla krajowej gospodarki.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy, które wydają się dość oczywiste (m.in. bariery administracyjne, trudności na rynku pracowników, niedostateczna wiedza z zakresu zarządzania), wymieniony jest również brak dostępu do szerokopasmowego internetu.

Trwająca rewolucja przemysłowa, to rewolucja cyfrowa

Przedsiębiorstwa, które znajdują się na obszarach białych plam nie mogą w pełni uczestniczyć w procesach zmian przemysłowych, które opierają się na rozwiązaniach cyfrowych. Dzięki dostępowi do takich rozwiązań MŚP mogą efektywniej zarządzać swoimi zasobami, np. poprzez wdrożenie różnego rodzaju systemów usprawniających komunikację wewnątrz firmy, optymalizujących procesy produkcyjne czy sprzedażowe, dających dostęp do platform szkoleniowych. Mnogość i dostępność takich rozwiązań znacząco wpływa na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw, które otwierają się na nowe technologie. Niestety część z nich wymaga dostępu do internetu o wysokiej przepustowości dla poprawnego funkcjonowania, dlatego są one poza zasięgiem firm, które działają na obszarach NGA.

Te nierówności w kolejnych latach powinny się powoli zacierać. Wpłyną na to m.in działania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz inwestycje własne operatorów sieci internetowych. Ważne, aby oprócz dostępu do internetu szerokopasmowego przedsiębiorcy otrzymywali również niezbędną wiedzę o tym, jak efektywnie i bezpiecznie z niego korzystać.

Cały raport Warsaw Enterprise Institute możecie przeczytać TUTAJ.

Photo by Fré Sonneveld on Unsplash.

Wróć do listy wszystkich aktualności