Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Przychodzi klient do SysOpsów – budowa kompleksowej architektury systemowej

Stworzenie stabilnej, łatwo skalowalnej architektury, która jest prosta w utrzymaniu i optymalna, jeśli chodzi i koszt utrzymania, to nielada wyzwanie. Ponieważ czasem bywa wręcz dramatycznie, my na przekór postanowiliśmy nasze zmagania z usługami AWS, Kubernetesem i innymi rozwiązaniami opisać w sposób humorystyczny.

*Disclaimer: Poniższy artykuł ma zabarwienie humorystyczne i pewne sytuacje przedstawia w krzywym zwierciadle. Nie mniej, zmagania zespołu sysops są w pełni prawdziwe.

Prolog

Spośród projektów, które realizowaliśmy, jeden szczególnie pozostał nam w pamięci, ponieważ był to nasz debiut, jeśli chodzi zbudowanie koncepcji architektury oraz utrzymanie infrastruktury dla globalnego serwisu, o trudnej do oszacowania docelowej skali. Opowiem Wam o naszych zmaganiach, wzlotach i upadkach. Momentach zwątpienia i chwały. Jak się przekonaliśmy była to niezła przygoda.

Tak to się zaczęło… A przynajmniej, tak to zapamiętaliśmy.

Scena 1: Przychodzi Klient

Klient: “Mam pomysł, będę bogaty… potrzebuję globalnego serwisu wysokiej dostępności, pozwalającego na łatwą integrację z zewnętrznymi API, bezpiecznego zarówno w warstwie programowej, jak i architektury, docelowo z wersją mobilną na IOS i Android. Tylko tyle i aż tyle. Robimy?”

inProjects Team: “Robimy! Najpierw mały research, później machniemy PoC i zobaczymy, co z tego wyjdzie.”

Na tym etapie nie ma jeszcze, żadnej niebanalnej historii w tle. Tylko pot i łzy. Wzięliśmy się do roboty. W skrócie nasze kroki wyglądały następująco:

1. Wybór języka i frameworka: bez zbędnych dyskusji padło na duet znany i lubiany: Python i Django.

2. Poszukiwanie rozwiązania do wdrożenia kluczowej funkcjonalności platformy:

   • Podejście 1: HomeMadeJanuszFreeSoft – spaliliśmy trochę godzin, na poszukiwanie rozwiązania relatywnie taniego, żeby na końcu stwierdzić: “Nie działa.”
   • Podejście 2: Licencjonowane rozwiązanie komercyjne – szybko trafiamy na rozwiązanie przystępne cenowo, globalne, stabilne i rozwojowe.

3. Przygotowanie środowiska: na nowej wirtualce wg. starego oklepanego mechanizmu stawiamy kolejno:

   • venv;
   • uWSGI;
   • Nginx;
   • lokalne środowiska wg. potrzeby na własnych komputerach;

4. Development PoC’a.  

Scena 2: Demo PoC’a

Klient: “Biorę to! PoC jest taki, jak trzeba. A teraz działamy na poważnie. Serwis będzie globalny więc zaprojektujcie to dobrze, bo jak raz postawimy to musi stać i działać. Ma być szybko, tanio i dobrze ;-).”

inProjects Team: “Zrobimy. Będzie Pan zadowolony.”

Chociaż najpierw po cichutku, w głowach zadaliśmy sobie pytanie: “Ciekawe, jak ma na drugie imię? Może jakoś na J?

AWS
Życie to sztuka wyborów. Nie można mieć wszystkiego. No chyba, że jesteś klientem. Wtedy możesz 😉

Jak do tego doszło? Do końca nie wiemy, ale okazało się, że mamy nie tylko wyprodukować oprogramowanie. Mamy je również osadzić na samodzielnie zaprojektowanej architekturze, w sposób odpowiedni dla serwisu, który ma zagwarantować wysoką dostępność usługi oraz być gotowy na przyjęcie dużego obciążenia. Oczywiście nie daliśmy po sobie tego poznać, ale był moment w którym poczuliśmy, że robi nam się nieco cieplej i bynajmniej nie była to wina źle działające klimatyzacji. Pojawiło się wyzwanie, z którym musieliśmy się zmierzyć.

Scena 3: Chwytamy byka za rogi i badamy, co to za byk

Szczęśliwie nasz zespół ma ludzi zorientowanych zarówno dewelopersko jak i devopsowo, dlatego do tematu mogliśmy podejść kompleksowo. Zaczęliśmy od zdefiniowania wymagań dotyczących infrastruktury.

Założenia:

 • globalny zasięg;
 • skalowalność w pionie i poziomie (teoretycznie nieograniczona);
 • customizacja – możliwość podnoszenia niezależnych instancji pod konkretne wymagania  klienta lub osadzanie w serwisach klientów i personalizacja aplikacji mobilnych;
 • bezpieczeństwo – polityki (security groups, IAM, szyfrowanie);
 • modułowość – możliwość dokładania kolejnych elementów do systemu, bez znaczącego wpływu na całość;
 • prosty development i wdrażanie kolejnych releasów na produkcję;
 • przewidywalne koszty;
 • 99.99999999% SLA;
 • asynchroniczność (także w we współpracy z zewnętrznymi API);
 • backupy/monitoring;

Scena 4: Wiemy z czym się mierzymy, wiemy co musimy osiągnąć. Tylko jak?

Do określonych założeń stworzyliśmy listę możliwych rozwiązań. Po przeczytaniu całego internetu i uwzględnieniu dobrych rad zaprzyjaźnionych fachowców, pozostały nam następujące opcje:

Zagadnienie Opcje
Zasięg AWS, Azure(tfu), Cloudflare, Oracle
Bezpieczeństwo CDN (np: CloudFlare)
Koszty możliwie najniższe, ale nie kosztem jakości
Skalowalność proxy, LoadBalancing, mikroserwisy (nie wiedzieliśmy tego od razu)
Dostępność HA, CDN, chmura
Kopie zapasowe chmura?
Wdrażanie/utrzymanie CI/CD, kontener/wirtualizacja, modułowość/mikroserwisy
Integracja async, API, Celery, Redis/SQS
DB Mongo, Postgres

Jak widać, rozwiązania oparte o chmurę nas mocno kusiły. Ponieważ Microsoft ze względów ideologicznych nas zniechęcał, zaś opinie kolegów z branży na temat jakości usług w Oracle nie były pozytywne, to AWS pod względem dojrzałości produktu nie miał konkurencji. Nadal jednak mieliśmy pewne obszary na mapie do zbadania. Chodziło o integrację usług AWS, CI/CD i konteneryzację.

 

AWS
“A może frytki do tego?” W wersji infrastruktury.

Scena 5: Zaczynamy prawdziwą zabawę

Początkowo nasze prace przebiegały dwutorowo. Programiści rozpoczęli pracę nad projektem i podstawową wersją serwisu, a devopsi, pod dowództwem Wasyla, nad budową stacka technologicznego. Chmura dawała nam skalowalność, dostępność i koszty za faktycznie wykorzystane usługi, a kontenery niezależność środowisk, łatwiejszy i szybszy proces wdrażania. 

Względnie bezproblemowo dotarliśmy do punktu, w którym nasz produkt osadzony był w AWS na Kubernetes. No dobra… Bezproblemowo, to trochę przesadzona wersja zdarzeń 😉 Prawda jest taka, że początki były trudne, a później było tylko gorzej 😉

Na starcie bardzo chcieliśmy skorzystać ze wszystkich wodotrysków AWS, bo połknęliśmy za dużo marketingowej paplaniny. Spotkała nas za to kara…

 • EKS okazał się totalnym niewypałem ze względu na sposób implementacji i ograniczenia w liczbie uruchomionych kontenerów (PODów) per serwer, jakie z tego wynikały. Postanowiliśmy, że zrobimy to po swojemu  i na naszych warunkach. Nie będzie nam AWS dyktował, jak mamy klaster stawiać! 
 • Bjoern vs uWSGI; Bjoern skusił lekkością i szybkością działania (przynajmniej w teorii), ale kopnął nieprawidłową obsługą mediów. Decyzja: wracamy do tego, co znamy i lubimy.

Część rozwiązań okazała się jednak dla nas odpowiednia:

 • RDS As A Service vs Postgres hostowany u nas. Tutaj nie było argumentów przeciwko usłudze Amazona. Mechanizmy replikacji, wysoka dostępność, święty spokój,
 • EFS vs Portworx; póki co dane przechowujemy na EFS ze względu na łatwość implementacji oraz utrzymania. W niedalekiej przyszłości mamy zamiar przesiąść się na S3.

Scena 6: Spektakularny sukces

AWS
Przez chwilę czuliśmy się jak najwyższy architekt… byliśmy dumni ze swojego dzieła

Po wielu godzinach potyczek z AWS, K8S i GitaLab, nasz stack technologiczny wyglądał mniej więcej tak:

AWS

Przenaszalność stała się genialnie prosta, deweloperzy mogli za pomocą ‘docker-compose’ podnosić lokalnie w pełni funkcjonalny produkt, demo dla klienta dało się zrobić na lapku programisty albo na tymczasowej wirtualce. Deployment odbywał się całkowicie automatycznie na różne środowiska w zależności od potrzeb. W kilka minut po zmergowaniu do gałęzi RC, Testerzy (przez duże T) z zapałem i radością mogli wytykać błędy programistom. Update serwisu (pod spodem to wystawienie nowego ‘deploymentu’ w Kubernetes) generował jedynie kilkusekundową niedostępność.

Na powyższych technologicznych podstawach mogliśmy wdrożyć serwis o  strukturze, która pozwalała na skalowanie i wykorzystanie wypracowanej architektury.

Scena 7: Mamy wszystko na oku – przed wdrożeniem produkcyjnym

AWS
Najlepszy sposób rozwiązywania problemów, to ich nie generowanie.

Zanim nasz produkt doczekał się wdrożenia produkcyjnego musieliśmy zadbać o monitoring. Programiści na bieżąco dbali o pokrycie kodu testami jednostkowymi (true story!), jednak testy integracyjne należało dopracować. Ponieważ ‘przeklikanie’ całego flow w serwisie wraz z weryfikacją spodziewanych wyników jest tożsame ze sprawdzeniem funkcjonalności wszystkich modułów (API, DB, Front) zdecydowaliśmy się wykorzystać Selenium, a wyniki jego działania zwrócić do Zabbixa. Dodatkowo do monitoringu używamy: Sentry, ELK+beats, Prometheus, Grafana. 

Epilog

To był nasz pierwszy raz w takiej skali. Pierwszy raz, kiedy tak kompleksowo zmierzyliśmy się ze stworzeniem architektury o takich wymaganiach. Nie było łatwo i nie do końca przyjemnie, ale ostatecznie zdobyliśmy nowe doświadczenia i rozbudowaliśmy nasz stack technologiczny.

Na koniec kilka rad:

 • nie ufajcie ślepo usługom w modelu SaaS/PaaS (np: EKS) – marketingowo wszystko wygląda pięknie, ale nie zawsze da się je dopasować do Waszych wymagań;
 • uważajcie na torowisko tramwajowe w lewoskręcie jadąc na rowerze przy Mickiewicza w Szczecinie bo Wasz główny DevOps może poważnie się uszkodzić (mieliśmy przez to małe opóźnienie w dostarczeniu prac);
  zmuście developerów do pisania testów wydajnościowych – będziecie mieli szansę wykryć wąskie gardła w infrastrukturze zanim zrobią to klienci;
A ten zakręt i te tory, to się pojawiły z nikąd. Dzień wcześniej ich tam nie było.
 • nie bójcie się wdrażać w dotychczas nieznane rozwiązania. Ktoś je po coś stworzył i zanim kategorycznie powiecie “nie” lepiej temat zbadać osobiście;
 • monitorujcie wszystko, co tylko można, ale nie zasypujcie się alarmami, bo w końcu zaczniecie je ignorować;
 • nie bójcie się prosić o rady – ludzie mają różne doświadczenia i chętnie się nimi dzielą;

My również chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą zdobytą przy tym projekcie, więc jeśli nurtują Cię, jakieś pytania, odezwij się do nas.

W rzeczywistości jesteśmy dużo sympatyczniejsi i cywilizowani niż może to wynikać z tego wpisu 😉

 

Zdjęcie: link
Diagram: link
AWS: link
AWS 2: link
Mem Unit Tests: link
Zdjęcie rower: link

Wróć do listy wszystkich aktualności