Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Gdzie powstaną światłowody w ramach IV konkursu POPC?

15 października w Warszawie odbył się warsztat dla wnioskodawców i beneficjentów działania 1.1 POPC, w którym uczestniczyliśmy. Które adresy mają szansę na IV konkurs? Jak zmieni się punktacja wniosków? O tym, czego się dowiedzieliśmy na warsztatach możecie przeczytać w poniższym artykule.

Gdzie powstaną światłowody w ramach IV konkursu POPC?

9 października CPPC ogłosiło rozpoczęcie naboru wniosków do IV konkursu w ramach POPC.1.1. Nie znamy jeszcze puli adresów objętych kolejnym dofinansowaniem, ale na warsztatach 15 października UKE podzielił się kulisami pracy nad wyłonieniem obszarów konkursowych. Te mamy poznać najpóźniej 2 listopada, na 7 dni przed faktycznym otwarciem naboru.

Czarne adresy z szansą na dofinansowanie…

Co ciekawe w nadchodzącym naborze, na listach pojawią się również adresy, które w poprzednich konkursach były kwalifikowane jako czarne. Oznacza to szansę na dogęszczenie obszarów, na których już wcześniej zrealizowano inwestycje z programu POPC. W sumie, planowanych do objęcia zasięgiem, jest 350 tys. gospodarstw.

… ale nie wszędzie

Wiemy też, że konkurs nie będzie dotyczył obszarów, które obejmował III konkurs. Wyjątkiem jest województwo lubelskie, gdzie żaden operator nie podpisał umowy w poprzednim postępowaniu. Najprawdopodobniej wykluczone będzie również województwo mazowieckie.

Gra na nowych warunkach

Dla IV naboru przewidziano niemałą kwotę – 580 mln złotych.  Najwidoczniej nikt już nie szuka oszczędności, bo z kryteriów oceny całkowcie usunięto punktację za zmniejszenie wkładu publicznego. Wyeliminowane zostało też kryterium doświadczenia przedsiębiorcy telekomunikacyjnego. Widać za to, że zadbano by środki faktycznie trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne. 

Jednym z dwóch kryteriów oceny, poza oczywistą liczebnością zasięgów, stało się bowiem rozproszenie sieci. Wysoką punktację będzie można zdobyć za podłączenie większej ilości miejscowości. Lista tych miejscowości najprawdopodobniej zostanie opublikowana wraz z obszarami dofinansowania i będzie wprost wynikała z kodu SIMC lub nazwy w ewidencji, co pozwoli wykluczyć nieporozumienia związane z “koloniami”, “dzielnicami” itp.

Które adresy mają szansę na IV konkurs?

Wisienką na torcie wspomnianych we wstępie warsztatów było przedstawienie metodologii wyznaczania adresów, które zakwalifikują się do konkursu.

Najmniejsze szanse na trafienie na listę mają adresy znajdujące się w bezpośredniej bliskości czarnych adresów (kryterium 100 m). Co ciekawe, sprawdzana jest nie tylko bliskość geometryczna ale również czy adres znajduje się przy tej samej ulicy lub po której stronie drogi. Z założenia wykluczono też niewielkie białe enklawy (do 5 adresów) oraz budynki znajdujące się w odległości do 120 m od poprzednich inwestycji dofinansowanych z POPC. Niemniej, wstępnie i w ramach studium indywidualnego przypadku UKE dopuszcza możliwość zasilenia tych lokalizacji “na wymianę” jako adresów dodatkowych. 

Jak zawsze gotowi

Wymagania proceduralne najpewniej nie ulegną zmianie. Niemniej już teraz analizujemy każdy wiersz wymagań i sporządzamy bazy danych, na podstawie których powstaną koncepcje sieci. 9 listopada będziemy gotowi na nowe wyzwania, które pojawią się przed chętnymi do startu w konkursie.

 

Jeżeli macie pytania dotyczące stworzenia koncepcji konkursowej, odezwijcie się do nas na info@inprojects.pl

 

Zdjęcie: link

Wróć do listy wszystkich aktualności