Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

XXI Konferencja KIKE – nasze podsumowanie

W ostatnim tygodniu listopada odbyła się XXI konferencja KIKE, na której spotkaliśmy się z przedstawicielami różnych gałęzi branży telekomunikacyjnej. Wpis zawiera krótką relację z naszego pobytu.

XXI Konferencja KIKE za nami

Między 28 a 30 listopada w Kielcach odbyła się XXI Konferencja KIKE (Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej). Naszym zdaniem największa tego typu impreza w Polsce, w trakcie której spotykają się przedstawiciele reprezentujący firmy z branży telekomunikacyjnej, o różnej specjalizacji i wielkości. Potwierdzeniem tego są liczby: 284 przedsiębiorstw i organizacji i 750 gości uczestniczących w konferencji.

XXI Konferencja KIKE była objęta patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Pozwoliło to na prowadzenie wielopłaszczyznowych paneli dyskusyjnych.  Uczestniczyli w nich przedstawiciele patronów honorowych, kluczowych firm z branży telko, instytucji administracyjnych, a także niezależni specjaliści i eksperci.

Wiele miejsca w trakcie konferencji zostało poświęcone zagadnieniom związanym z I osią priorytetową Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – „Powszechny dostęp do szybkiego internetu POPC na lata 2014-2020”, m.in pożyczce szerokopasmowej oraz naborowi wniosków w 3. konkursie.

Wanda Buk o 3. naborze POPC 1.1

Pewne kwestie wyjaśniło wystąpienie Wandy Buk (dyrektor CPPC), która omówiła założenia ogłoszonego w listopadzie 3 naboru wniosków konkursowych. Wśród najważniejszych omówionych aspektów należało:

  • Wprowadzenie rund w ramach konkursu. Wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatnia edycja naboru POPC 1.1. W razie potrzeby zostanie on podzielony na rundy. Dzięki temu w przypadku gdy nie nastąpi rozstrzygnięcie dla danego obszaru, będzie możliwość podzielenia go na mniejsze części i ponowne, szybkie „wystawienie” do konkursu.
  • Zniesienie limitu punktówza zwiększenie zasięgu ponad 200 pkt. Ten zabieg powoduje, że ISP będą mogli konkurować w większym stopniu deklarowanym zasięgiem swojej sieci. W poprzednich edycjach w przypadku zadeklarowania pokrycia dwukrotności minimalnej liczby Punktów Adresowych wymaganych przez POPC nie było „punktowego” uzasadnienia zwiększenia zasięgu. Zniesienie takiego limitu pozwala na tworzenie bardziej ambitnych projektów.
  • Wydłużenie terminów podłączenia jednostek oświatowych. To bardzo dobra zmiana, bo pozwala urealnić terminy budowy – 80% jednostek oświatowych na danym obszarze operatorzy będą musieli podłączyć w ciągu 20 miesięcy. Pozostałe 20% w ciągu 26 miesięcy. Terminy zawsze są liczone od momentu podpisania umowy o dofinansowanie.
  • Jednoznaczne zadeklarowanie, że nie należy się spodziewać 4 konkursu – a więc jak to ładnie ujęła pani dyrektor Wanda Buk – „zatańczmy zatem ładnie to ostatnie tango w Paryżu”.
inpro_XXI_konferencja_KIKE_2
Wanda Buk – dyrektor CPPC – kike.pl

inProjectsowy scyzoryk na konferencji

Na XXI Konferencji KIKE wystąpiliśmy nie tylko jako gość, ale także jako prelegenci – z prezentacją “Szwajcarski scyzoryk współczesnego projektanta sieci FTTH – jak efektywnie tworzyć koncepcje, kosztorys i projekty sieci telekomunikacyjnych”. Prezentacja prowadzona przez Justynę Kowalczyk (kierownik projektów w inProjects) oraz Przemka Olekszy (projektant sieci) spotkała się z dużym zainteresowaniem innych uczestników konferencji. Z sali (nieskromnie powiemy, że wypełnionej prawie do ostatniego miejsca) padały pytania dotyczące sytemu APPIT oraz innych wykorzystywanych w naszej codziennej pracy narzędzi. Główne kwestie poruszone w trakcie prezentacji to:

inpro_XXI_konferencja_KIKE_1
Pełna sala w trakcie prezentacji Justyny i Przemka – kike.pl

Najlepsi z najlepszych

Swój udział w konferencji zaznaczyliśmy również jako Provado. Byliśmy obecni w trakcie spotkań bilateralnych, z klientami i w kuluarach – wykorzystując czas na zacieśnianie i budowanie nowych relacji biznesowych. Konferencje KIKE mają również tą mniej oficjalną odsłonę i nie inaczej było tym razem. Organizatorzy zadbali o dozę rywalizacji pomiędzy uczestnikami konferencji –  w trakcie części wieczornej nasz zespół staną w szranki w konkursie, w którym oprócz wiecznej sławy i zaszczytów do wygrania były atrakcyjne nagrody. W zmaganiach (przeprowadzonych w klimacie programu „Milionerzy”) sprawdzono wiedzę zespołów z zakresu szeroko pojętej telekomunikacji. Niektóre pytania były bardzo techniczne – np. „Jaki jest kąt polerowania czoła ferruli w złaczu APC?” i dotyczyły różnych aspektów branży telko (akurat na pytanie odnośnie ferruli Przemek z naszego zespołu odpowiedział bez zastanowienia 😉

Rozgrywka była zacięta, a wyniki konkursu zaskakujące. Szczególnie dla nas, ponieważ to nam przypadło pierwsze miejsce, tytuł zespołu z największą wiedzą oraz wspomniana wcześniej wieczna sława.

inpro_XXI_konferencja_KIKE_2
Radość zwycięzców – kike.pl

Czy warto?

XXI Konferencja KIKE była dla nas wyjątkowo udana, pod co najmniej dwoma względami. Dzięki prezentacji Justyny i Przemka oraz zwycięstwie w konkursie, daliśmy się poznać jako zespół z szeroką wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną w branży telekomunikacyjnej. Mamy nadzieję, że to w niedalekiej przyszłości przyniesie wymierne efekty.

Wahającym się się nad uczestnictwem w kolejnej edycji konferencji polecamy uczestnictwo, choćby tylko jako w charakterze gościa. I poznanie ludzi, którzy tworzą branżę, w jakiej się działa.

Aktualizacja z 21.12.2017

KIKE opublikowało garść statystyk z konferencji. Miło nam dodać, że nasza prezentacja znalazła się w top 10 najlepszych prezentacji (a było ich prawie 50!).

Wróć do listy wszystkich aktualności