Używasz przestarzałej przeglądarki, która nie jest wspierana przez ten serwis.

Surfuj bezpiecznie, zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji, lub spróbuj jednej z pozostałych nowoczesnych przeglądarek:

pozdrawiamy,
zespół inProjects

Poszukiwanie najmniej opłacalnych w budowie punktów adresowych w symulacjach fibersim.io

Jak znaleźć najmniej opłacalne 15% punktów adresowych w symulacji fibersim.io?

Zapraszamy do zapoznania się z nową funkcjonalnością w systemie fibersim.io – chodzi o analizę symulacji, która pozwala szybko i łatwo wyszukać fragmenty sieci oraz punkty adresowe, których budowa jest najmniej opłacalna.

Prezentacja funkcjonalności dostępna jest w formie filmu na platformy YouTube (link) oraz zawierającego analogiczną treść artykułu (poniżej).

Zlecenie przykładowej symulacji

Rozpoczynamy od przeprowadzenia przykładowej symulacji na wybranym obszarze. Konfigurując symulację wykorzystamy istniejące sieci niskiego i średniego napięcia oraz drogi. W przypadku braku podbudowy napowietrznej, system zaplanuje budowę sieci doziemnej. 

Koszt nowej sieci doziemnej zawsze wynosi 1, natomiast w przypadku sieci planowanej na istniejącej podbudowie naziemnej, koszt ten ustawiamy na 0,2. Innymi słowy, preferujemy budowę sieci napowietrznej o długości 10 km, zamiast sieci doziemnej o długości 2 km (te wartości można oczywiście zmieniać w symulacji samodzielnie).

Do symulacji wybieramy 100% punktów wytypowanych przez CPPC i UKE do uwzględnienia na wybranym obszarze. Naszym celem będzie znalezienie 15% najbardziej kosztownych punktów adresowych, które nie zostaną uwzględnione w planowanym zasięgu.

Przeglądanie analizy kosztowej w QGIS

Po przeprowadzeniu symulacji pobieramy ją i otwieramy projekt w programie QGIS. Na wygenerowanej mapie, widzimy, że system efektywnie zaplanował sieć wykorzystując głównie istniejącą podbudowę napowietrzną i budując sieć doziemną tylko tam, gdzie jest to koniecznie. 

Przebieg sieci na warstwie “uproszczony przebieg sieci” przedstawia indywidualne trasy każdego punktu adresowego – od końcowego przyłącza do głównego węzła. Każda trasa jest przedstawiona osobno i składa się z odcinków dostosowanych do użytej podbudowy oraz skonfigurowanych kosztów. Jeżeli punkt adresowy zawiera więcej niż jedno gospodarstwo domowe trasa do punktu jest odpowiednio zwielokrotniana.

Wygenerowane dane pozwalają systemowi dokładnie obliczyć współdzielony koszt każdego odcinka sieci, biorąc pod uwagę jego długość, obiektywny koszt podbudowy (skonfigurowany w symulacji) oraz liczbę gospodarstw domowych. Przy uwzględnieniu współdzielonych kosztów wszystkich odcinków, które tworzą trasę danego punktu adresowego do węzła głównego, system jest w stanie wyliczyć ustandaryzowany koszt objęcia tego punktu zasięgiem i stworzyć ranking.

W rankingu wszystkie punkty adresowe są uporządkowane według kosztu objęcia ich zasięgiem – od najdroższych do najtańszych. Wyliczony koszt uwzględnia liczbę gospodarstw domowych w danym punkcie. Następnie punkty adresowe są grupowane według procentowego przedziału w rankingu, co umożliwia łatwe filtrowanie – na przykład identyfikację 15% najmniej opłacalnych punktów tras, które do nich prowadzą. 

Od 17 lipca każda nowa symulacja sieci zlecona w Fibersim obejmuje bezpłatną analizę kosztową.

Wkrótce w systemie będzie dostępna analiza kosztowa, która pozwoli zbadać, jak zaplanowane przez CPPC/UKE dofinansowanie na objęcie zasięgiem danego punktu koreluje z jego trasą oraz stopniem jej współdzielenia przez inne punkty adresowe.

Opisana wyżej przykładowa symulacja wraz z analizą kosztową jest do dostępna do pobrania TUTAJ.

Dołącz do nas już teraz i odkryj jak Fibersim może pomóc Ci w optymalizacji infrastruktury sieciowej! Skontaktuj się z nami pod adresem fibersim@inprojects.pl.

 

 

Wróć do listy wszystkich aktualności